Yaşa Göre Yüz Bakımının Püf Noktaları

Yaşa Göre Yüz Bakımının Püf Noktaları | Sinoz 05 Mart 2021

Cildimiz sahip olduğu tipe göre (kuru, hassas, yağlı, karma vs.) değişkenlik gösterirken aynı zamanda yaşımıza göre de farklılık gösterir. Bu nedenle zaman ilerledikçe kırışıklık, pürüzlü görünüm, lekeler ve ciltte kararma gibi cilt sorunları ortaya çıkabilir.

Cilt tipi ve cilt yaşı gibi faktörler nedeniyle cilt bakım rutininin nasıl olması gerektiği sorusu bu nedenle büyük önem taşır. Peki cilt tipimizin yanı sıra yaşa göre yüz ve cilt bakımında öne çıkan başlıklar ve bu başlıklara göre belirlenen püf noktalar nelerdir?

Öncelikle yaşa göre ciltler üç başlığa ayrılır: 20’li yaşlardaki cilt ve bakımı, 30’lu yaşlardaki cilt ve bakımı, 40 yaş üstü cilt ve bakımı.

Günümüzde bakımlı olmayı kendine hedef seçen bireyler, düzenli kullandıkları doğru ürünler sayesinde ciltlerine özenle bakarak oldukları yaştan daha genç bir görünüme sahip olabiliyorlar. Sosyal medyada karşılaştığımız ünlü simaların ciltlerine ve yaşlarına bakarak ne kadar güzel ve genç bir görünüme sahip olduklarına tanıklık ediyor ve hayranlık duyuyoruz.

Globalleşen dünyada neredeyse hiçbir yaş farkına yer bırakmaksızın herkes daha genç ve aktif görünüyor. Peki bu görünümü nasıl elde ediyorlar? Kuşkusuz ki genetik büyük paya sahip bir etken olmakla birlikte her şey gen demektir anlamına da gelmez.

Zira günümüz teknolojileriyle elde edilen ve dermatolojik olarak test edilen ürünler sayesinde hem bitkisel hem de laboratuvar etkenler bir araya getirilerek mucizevi görünümlerin kapısı açılıyor.

Cilt tipinize uygun olduğu kadar yaş aralığınıza da uygun olan cilt temizliği ve güzellik ürünleriyle genç bir görünüme sahip olmak artık o kadar da zor değil. Yeter ki cilt bakımınıza zaman ayırın ve doğru ürünleri düzenli olarak kullanın. Cildinizi desteklerseniz, sizi asla yarı yolda bırakmaz, daha parlak, daha pürüzsüz ve daha genç bir görünüme sahip olmanız için size ayak uydurur.

Dermatoloğunuz eşliğinde cilt tipinizi iyi analiz ederek kullanmanız gereken ve ihtiyacınız olan ürün yelpazesini belirledikten sonra sıra yaş aralığınıza uygun olarak geliştirilmiş olan cilt bakım ürünlerini seçmeye gelir.

Elbette ki Sinoz yüz kremleri ve Sinoz vücut kremleri ürünleri bu konuda size yardımcı olacak kalitede geliştirilmiş ürün seçkisine sahiptir. Peki yaş aralığına göre cilt bakım ürünü kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

20’li yaşlar Güzelliğinizin ve gençliğinizin en verimli, en canlı ve en zirve noktasında olduğunuz 20’li yaşlarda, bu dönemin geçici olduğunu bilerek önlem almak ve cilt bakımınıza ne kadar erken özen gösterirseniz o kadar şanslı olacağınızı bilmeniz gerekir.

Bu dönemde cilt yapısında yer alan kolajen sayesinde daha gergin bir yüze sahip olursunuz. Ancak bu görünümü korumak, yani kolajen miktarının zamanla azalacağını ve cildinizi besleyen proteinin işlevinin yavaşlayacağını bilerek cildinizi yaşlanma etkisine karşı erkenden güçlendirmelisiniz.

Bu dönemde ciltte hafif kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşmaya başlar. 20’li yaşlarda yapılacak kolay uygulamalar ve uygun ürün seçimleri sayesinde ilerleyen yaşlar için yüz, göz çevresi başta olmak üzere tüm vücudunuza destek vererek doğru bir yatırım yapmış olursunuz.

Günlük cilt temizliği, haftalık ve aylık bakım rutinleri ile göz çevresini koruma ürün ve uygulamalarının yanı sıra bu dönemde özellikle yaz aylarında güneş koruyucu kullanmak doğru bir adım olacaktır.

30’lu yaşlarda en büyük şikayetiniz cildiniz ve vücudunuzdaki nem oranının daha önceki yıllara göre düşük olmasıdır. Haklısınız, cildiniz nemlendirilmeye ve beslenmeye bu yaşlarda çok ihtiyaç duyar.

Sİnoz nemlendirici ve besleyici kremlerde olduğu gibi nem seviyenizi yukarıya taşıyarak gerginlik ve erken yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmenizi destekleyecek ürünlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Diğer taraftan cilt renginin daha cansız olması da bir başka karşılaşılabilecek sorun olabilir.

Bu nedenle hücrelerinizi canlandıracak maske ve peeling gibi ürünleri günlük bakım rutininize ekleyebilir, böylece donuk görünümü azaltırken cildinizi beslemeye yardımcı olursunuz.

Elbette ki göz ürünleri kullanarak ileriki yıllarda oluşacak göz çevresi sorunlarına önlem almalısınız ve güneş kremlerinizi çantanızdan eksik etmemelisiniz.

40’lı yaşlar ve 40’lı yaşlardan sonrası 40‘lı yaşlar, eğer önceki yıllarda cilt bakımınızı düzenli ve ihmal etmeden gerçekleştirdiyseniz gerek kazandığınız bakım alışkanlıkları, gerek cilt ve vücudunuz ile ilgili bilinçlenme süreciniz, gerekse önceki yılların meyvelerini yeme döneminiz olması bakımından oldukça şanslı olduğunuz yaşlardır.

Çünkü ciltteki kolajen seviyesi daha hızla azalır. Ciltte kırışıklıkların yanı sıra sarkmalar da baş gösterebilir. Göz çevresi sorunları belirginleşebilir. Hiç telaş yok.

Doğru ürün seçimleriyle cilt bakımınızı yoğun ve düzenli bir şekilde yapmanız yeterli! Hiçbir şey için geç değil elbette ancak bu dönemde önceki yıllarda cildinize yaptığınız yatırımların meyvelerini yeme şansınız da daha yüksek doğrusu.

Beslenmenize ve yeterli su tüketiminize dikkat ederken 40’lı ve daha üstü yaşlarda yaşlanma karşıtı, yani anti-ageing ürünler de destekçiniz olabilir. Yani yoğun nemlendirici ürünler kullanmakta fayda var.

Cildin kaybettiği kolajeni yeniden kazanmak için haftalık ve aylık nemlendirici ve besleyici maskeleri de tercih etmelisiniz. 40’lı yaşlarda cilt bakımı yaparken boynunuza ve ellerinize de bakım uygulamayı ve güneş kremi ürünlerini kullanmayı ihmal etmeyin.

Tüm bunların yanı sıra göz kremi kullanmaya elbette ki devam etmelisiniz. 60’larınıza geldiğinizde 40’lı yaşlarda göstermek istemez misiniz?


Yukarı Çık