Yağlı Cilt Tipi İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Yağlı Cilt Tipi İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı 18 Mart 2021

Yağlı cilt ve özellikle yağlı yüz görünümü çoğu kişi için bakım sürecini detaylandıran bir durumdur. Yağlı ciltler için doğru ve düzenli bakım yapmak, şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilir. “Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır” ve “yağlı yüz için ne yapılmalı” gibi sorulara aradığınız yanıtları yazının devamında bulabilirsiniz!

Yağlı Cilt Nedir?

Sebum üretimi fazla olan ciltlere yağlı cilt adı verilir. Aslında cildi koruyan ve nem sağlayan yağ bezleri, aşırı sebum üretimi sonucu çok yağlı cilt görünümüne neden olabilirler. Bu görünüme sahip kişiler yağlı bir cilde sahip olarak değerlendirilir.

Yağlı ciltler için bakım yapıldığında aşırı parlaklık, ıslak görünüm, sebum sonucu meydana gelen akne gibi sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Yağlı Cilt İçin Gözenek Sıkılaştırma

Yağlı cilt, deride ekstra parlaklığa ve dolayısıyla belirgin gözeneklere yol açar. Yağlı cilt bakımında etkisi gözlemlenmek istenen ilk şikayet de bu gözenek görünümüdür. Yağlı suratlarda gözenek görünümünün önüne geçmek için, peeling etkili ürünler kullanılabilir. Özellikle ciltteki yağlı tabakayı kil içeren maskelerle azaltabilir, dolayısıyla gözenekleri de sıkılaştırabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Öneriler

Cilt bakımında yağlı ciltler için bakım önerileri en merak edilen konular arasında yer alıyor. O halde “yağlı ciltler için ne yapılır” sorusuna verilebilecek önerilerimize kulak verin:

  • Yağlı ciltler için yapılması gerekenler öncelikle aşırı sebum üretiminin önüne geçmek olacaktır. Paketli ve işlenmiş gıdalardaki yağlar, cildinizde ekstra yağ üretebilir ve bu da sivilcelere yol açabilir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, yağlı yüzler için ve sağlıklı bir beden için yapılması gereken ilk şey olmalıdır.
  • Yağlı cildi kurutmak için maskelerden faydalanabilirsiniz. Özellikle içeriğinde kil bulunan maskelerin yağlı yüzler üzerinde etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Yağlı cildi kurutmak için cilt bakım rutininize bu maskeleri ekleyebilirsiniz.
  • Yağlı cilt peeling ile de kendine gelebilir. Ciltteki fazla yağ görünümünü peeling ile rahatlatabilir; böylece aşırı yağlı cilt şikayetinizi azaltabilirsiniz.
  • Yağlı yüz bakımı söz konusu olduğunda, hemen herkeste tedirginlik yaratan soru “Yağlı ciltler nemlendirici kullanmalı mı” oluyor. Nemlendiriciler, yağlı bir cilde neden olmazlar. Aksine, akne tedavisi gören kişiler salisilik asit veya benzoil peroksit içeren ürünler kullandıkları için ciltlerinin kurumasını önlemek adına mutlaka iyi bir nemlendirici kullanmalıdırlar. Dolayısıyla, yağlı ciltler için nemlendirici kullanmamak kesinlikle yanlıştır. Yağlı yüz için doğru nemlendirici kullanımı hafif ve su bazlı nemlendiriciler ile mümkündür. Krem yapıdan ziyade, jel formundaki nemlendirici ürünleri kullanmayı deneyebilirler.
  • Yağlı cilt için ne yapılmalı? Elbette doğru bir temizlik rutini geliştirilmeli. Yağlı ciltler için temizleme rutinini atlamamak doğru olacaktır. O halde “Yağlı yüz nasıl temizlenir” sorusuna yanıt verelim. Yağlı cilt temizleme için, ciltteki aşırı yağı kurutmaya yarayacak içerikler kullanılmalıdır. Salisilik asit veya benzoil peroksit içeren cilt temizleyicilerle cildinizi yıkayabilirsiniz.
  • “Yağlı yüzler için ne yapılmalı” sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise cilt toniklerinin kullanımı olacaktır. Yağlı ciltler için yüz temizleme sonrası uygulanabilecek tonik, yağ görünümünün azalmasında oldukça etkilidir. Yağlı ciltlerin günlük bakımında uygun içerikte bir cilt temizleyici, cilt toniği ve su bazlı bir nemlendirici krem bulunması faydalıdır.
  • Yağlı ciltler için serum kullanımına ise oldukça tereddütlü bir yaklaşım vardır. Hali hazırda yağlı olan bir cilt için serum kullanımının ekstra yağ üretimi sağlayacağı düşüncesi yaygındır. İçeriğinde gül suyu, yeşil çay, çay ağacı yağı, kömür gibi formüller bulunan her cilt bakım ürünü gibi, serumlar da yağlı cilt bakımını destekler.
  • Yağlı cilt temizliğini hem gündüz hem de gece bakımı olacak şekilde günde iki kez uygulamak, şikayetlerinizin azalmasında ve akne problemlerinin oluşumunu engellemede etkilidir.
  • Temel cilt bakımında makyaj temizliğinin önemli olduğunu biliyoruz. Ancak yağlı ciltler söz konusu olduğunda, bu madde daha da önemli bir hale geliyor. Makyaj ürünleri yağlı olan cildinizde ekstra yağ, bakteri ve kir birikmesine yol açar. Bu da belirgin olan gözeneklerinizi tıkar ve akne sorunlarına neden olur. Bu nedenle özellikle gece yatmadan önce yüzünüzü makyaj ürünlerinden arındırmayı unutmayın.
  • “Yağlı ciltler ne yapmalı” ve “yağlı cilt bakımı nasıl olmalı” sorularına yanıt verdikten sonra yağlı ciltler için ürün kullanımına göz atmanızı öneriyoruz. Yağlı cilt temizliği ve yağlı ciltler için cilt bakımında kullanılması gereken ürünlere dair detaylı bilgi için "Yağlı Ciltler İçin Bakım Ürünleri" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Etiketler Yağlı cilt bakımı Cilt yağlanması

Yukarı Çık