Regl Döneminde Yüz Bakımının Püf Noktaları

Regl Döneminde Yüz Bakımının Püf Noktaları 05 Mart 2021

Kadınların en hassas ve ekstradan daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu bir dönem varsa o da regl dönemidir. Biz kadınlar, bu dönemde beden yorgunluğu ve hassasiyetinin yanı sıra bir de soluklaşan, sivilce problemi artan ve güzelliğinden ödün vererek genç görünümünü kaybeden bir ciltle mücadele etmek zorunda kalabiliriz.

Hormon yapısı erkeklerden farklı olan kadınlar hali hazırda bedenlerinde mütemadiyen bir değişim ile karşı karşıyadırlar. Bu yüzleşme özellikle regl dönemlerinde zirve yapar ve gerçek bir mücadele ister. Hem kendimize ve sağlığımıza bu dönemde daha önem vermeli, hem de cildimizi destekleyen ürünlerle güçlendirmeliyiz.

Kadınların bedeni her ay hormon seviyeleri değişiklik gösterdiği için beden ağrıları artabilir, stres seviyemizi yükselebilir ve buna bağlı olarak ruh hali de farklılaşabilir. Tüm bunlara ek olarak yine hormonsal değişimlere bağlı olarak ciltte yağlanma artabilir, sivilcelenme baş gösterebilir ya da hassasiyet en üst seviyeye ulaşabilir.

Peki regl döneminde cildimizde kendini gösteren rahatsız edici görünüm ile nasıl başa çıkabiliriz? Bu sorunun yanıtı aslında regl döneminde yüz bakımının püf noktalarında yatıyor. Adet döneminde cildindeki değişimleri kontrol altına almak ve rahatsız edici görünümü azaltmak için ilk önce regl döneminde bedenimizde ve dolayısıyla cildimizde neler olduğunu özetleyelim: İnsan soyunun devam etmesi için üremek gerekir.

Doğada her memeli canlıda olduğu gibi kadınlar da yumurtlar. Kadınların yumurtlama dönemleri –ki biz buna regl dönemi de diyebiliriz - hormonların değişerek yumurtlamak üzere metabolizmanın kendini her ay yenilemesidir.

Bu dönem içinde meydana gelen hormonsal dönüşüme paralel olarak cildimiz de etkilenir. Çünkü hormonlar cilt ile doğrudan ilişkilidir.

Zira regl döneminde baş gösteren üç ana hormon cildimizde gözle görülür değişikliklere sebep olur. Bunlar; östrojen, progesteron ve testosteron hormonlarıdır. Bu hormon kokteylden oluşan regl döneminde değişen oranlar, doğrudan cilt üzerinde gözlemlenebilir.

Regl döneminde cilt yağlanması ve buna bağlı olarak artan ya da baş gösteren sivilce problemi progesteron hormonunun eseridir. Buna bir de artan testosteron hormonu eklenince ciltteki sebum oranı yükselir. Kaçınılmaz olarak yağlanan cilt sivilcelenmeye yatkın olan ciltlere adeta davetiye çıkarır.

Bu nedenle tam da bu dönemde artan yağlanma problemine uygun bir temizle ürünü ve nemlendirici, besleyici krem desteğine ihtiyaç artar. Sinoz’un yüz temizleme ürünleri bu dönemde en büyük destekçiniz olabilir.

Diğer taraftan, regl döneminden önce en düşük seviyede olan östrojen ve progesteron hormonları nedeniyle testosteron hormonu artınca bu defa da cildimiz en hassas dönemini yaşayabilir. Bu dönem de özellikle yaz mevsiminde güneş kremi kullanmak da fayda vardır. Sinoz Güneş Kremleri bu döneminizde yanınızda olsa iyi olur.

Regl başlangıcına yakın günlerde ise genişleyen gözenekler temizlenmelidir ki kapanmasın ve soluklaşarak parlaklığını yitirmesin. Sinoz Temizleme ürünlerini bu dönemde değerlendirebilirsiniz.

Peki regl döneminde cilt kuruluğu yaşayan kadınlar ne yapmalı? Kendileri için en doğru nemlendiriciyi seçerek cilt maskeleriyle yüzlerini nemlendirmeliler. Sinoz cilt nemlendirici ve besleyici maske belki den en çok ihtiyaç duyduğunuz yardımcınız olabilir.

Regl döneminde cilt bakımı nasıl olmalı?

Elbette ki doğru seçilmiş cilt ürünleri düzenli olarak uygulanmalıdır. Sonuçta cilt bakımı ertelemeye ve ihmale gelmez. Regl döneminde yüz bakımının püf noktaları şöyle sıralanabilir:

  • ● Regl döneminde beslenmene dikkat edin ve bol bol su tüketin.
  • ● Sivilceleriniz için yüzünüzü sabah ve akşam düzenli temizleyin. Bunun için tonik, jel, sabun kullanabilirsiniz.
  • ● Günlük bakımın yanı sıra haftalık yüz bakımınıza zaman ayırın. Bunun için cilt tipinize göre size uygun yüz maskesini seçin.
  • ● Cildinin soluk görüntüsünü yok etmek için cildinizi kıl fırçasıyla masaj yaparak nefes aldırın.
  • ● Yaz mevsimiyse yüzünüzü ve cildinizi bu dönemde güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş kremi kullanın.
  • ● Hormonsal değişimler nedeniyle nemini iyice kaybeden cildinizin nem oranını korumak ve beslemek için gece ve gündüz kremleri kullanın
  • ● Regl döneminde kendini iyiden iyiye hissettiren kas ağrılarını azaltmak için banyo ürünlerinizi yenileyin.
  • ● Adet döneminde vücut kıl fırçasıyla bacak, kalça ve karın bölgenize masaj yaparak kendinizi rahatlatın ve cildinizin canlanmasına yardımcı olun.
Etiketler melanin cilt etkisi melanin cilt lekelerine melanin

Yukarı Çık