Melanin Pigmenti ve Leke!

Melanin Pigmenti ve Leke! 28 Ekim 2020

Cildimizde oluşan kahverengi lekelerin aslında vücudumuz tarafından salgılanan bir pigmentin fazla üretilmesi ve toplanması sonucunda olduğunu biliyor muydunuz?

Peki nasıl oluyor bu süreç? Vücudumuz tarafından salgılanan melanin pigmenti, aşırı üretildiği zaman o noktalarda hiperpigmentasyon oluşur. Hiperpigmentasyon, açık kahverengi ila siyah renkte düz ve koyu renkli cilt lekelerini oluşturur; boyut ve şekil bakımından değişiklik gösterebilir.

Peki melanin pigmenti hangi durumlarda ekstra salgılanır ve tedavi sürecinde neler yapılır?

Melaninin aşırı üretimi çeşitli faktörler tarafından tetiklenir: Güneşe maruz kalma, genetik faktörler, yaş, hormonal etkiler ve cilt yaralanmaları veya iltihap ile bağlantılı faktörler.

*Güneş! Güneşe maruz kalma hiperpigmentasyonun bir numaralı nedenidir. Güneş ışığına maruz kalan cilt, kendisini korumak için melanin üretimini başlatır. Melanin doğal bir güneş kremi gibi davranır ve cildinizi zararlı UV ışınlarından korur. Ancak aşırı güneşe maruziyet bu işlemi bozar ve cildin daha çok melanin üretmesine sebep olur.

Bu durum hiperpigmentasyona yani cilt lekelerine, melazmaya, koyuluklara veya çillere neden olabilir. Ayrıca güneşe maruz kalma mevcut lekelerin daha da koyulaşmasına sebep our. Güneşin şiddetli olduğu saatlerde dışarı çıkmamak, sık sık güneş koruyucu (SPF) kremler sürmek, koruyucu giysiler kullanmak leke oluşma riskinin azalmasına veya mevcut lekelerin daha kötü olmamasına yardımcı olacaktır.

*Hormonlar! Hormonal etkiler melazma veya kloazma olarak bilinen hiperpigmentasyon türünün ana nedenidir. Özellikle kadınlar arasında yaygındır. Cilt güneşe maruz kaldığında, kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronin melaninin aşırı üretimini tetiklediği düşünülmektedir. Melazma öncelikli olarak kadın hormonlarından kaynaklanmaktadır.

Hamilelik sürecinde bu hormonlardaki değişiklik sebebiyle ciltte lekelenmeler görülmektedir. Bu durum hamilelik maskesi olarak da adlandırılmaktadır.

Güneş ve hormonların lekelenmenin başlıca sebepleridir. Oluşan lekelerimizi ise tedavi etmezsek kendi kendilerine kaybolmayacaklardır. Bugün itibariyle kendimiz için faydalı bir şey yapmak istiyorsak leke tedavimize hızlıca başlamalıyız.

Cildimizin güneş ile temas eden tüm kısımlarını yüksek UV dayanımlı güneş kremleri ile korumak ve Sinoz Leke Kremi ni cilt bakım rutininize dahil etmek atacağımız en önemli adım olacaktır. Sinoz Leke Kreminin düzenli kullanımı ile lekelerinize veda edebilirsiniz.

Etiketler melanin cilt etkisi melanin cilt lekelerine melanin

Yukarı Çık