Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir? 22 Mart 2021

Güneşten korunmak için krem kullanmak, cildiniz için yapabileceğiniz en basit ancak en etkili adımdır. Güneş ışınlarının cilde gerek görünüm, gerekse sağlık açısından pek çok olumsuz etkisi olabileceği biliniyor. Bu nedenle güneş kremi sürmeden güneşe maruz kalmamaya dikkat etmek gerekiyor.

Bundan yola çıkarak “Güneş kremi nedir” ve “Güneş kremi ne işe yarıyor” gibi temel sorulara yanıt verelim:

Güneş kremi, güneş ışınlarından yani UVA ve UVB’den cildinizi korumak üzere formüle edilmiş cilt bakım ürünlerine deniliyor. Güneş kremleri, cildinizde meydana gelebilecek yanıkları ve lekeleri minimuma indirmeyi amaçlar. Güneş kreminin cilde faydalarının bilincinde olarak her mevsim ve her hava koşulunda kullanmayı ihmal etmemeniz önemlidir.

Konu güneş kremleri olduğunda ilişkilendirilen ilk kelime de faktördür. Peki güneş kremi faktör nedir? Güneş koruyucu kremlerin koruyucu özelliklerine kısaca SPF denir. Güneş koruyucu kremler genellikle 15, 30 ve 50+ faktörlü olarak üretilirler. Bu faktörlerde sayı arttıkça koruyuculuk artar. Ancak koruyuculuğun etki ettiği nokta zamanla da ilişkilidir.

Güneş koruyucu krem faktörlerinin etkisini bir örnek üzerinden açıklayalım: Cildinizin hiçbir koruyucu ürün kullanmadan güneşe maruz kaldığında hassasiyet göstermeye başladığı süreyi 20 dakika olarak varsayalım. Eğer SPF 15 içeren bir koruyucu krem kullanırsanız bu süre 300 dakikaya çıkar.

Özetle güneş hassasiyeti süreniz ile koruyucunun faktörünü çarptığınızda ortaya çıkan süre, güneşe karşı ne kadar süre koruma altında olduğunuzu ortaya çıkarır.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi güneş kremi seçimi için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

  • Güneş kreminin üretim tarihine bakmadan satın almamanız önemlidir. Güneş kremi üretimi ne kadar yakın zamana ait olursa etkisi o kadar fazladır. Çünkü güneş koruyucu kremlerdeki bileşenler kolay parçalanma eğilimindedirler.
  • Güneş kremi en iyi etkiyi yüz ve vücut olarak ayrı ürünler tercih ettiğinizde gösterecektir. Yüz, vücuda göre çok daha hassas bir deriye sahiptir. Bu nedenle koruyucu krem satın alırken yüz için ve vücut için olmak üzere özel olarak üretilmiş iki ayrı güneş kremi seçmeye dikkat edin.
  • En etkili güneş koruyucuya sahip olmak için koruma faktörünü göz önünde bulundurmalısınız. SPF 15 güneş koruyucularının UVB ışınlarının yaklaşık %93'ünü, SPF 30 güneş kremlerinin yaklaşık %97’sini, SPF 50+ güneş kremlerinin ise yaklaşık %98’ini filtrelediği bilinmektedir. Yüz bölgesinin hassasiyetinden ötürü, en iyi yüz güneş kremi seçimleri genellikle 50+ faktörlü ürünlerdir.

    Yüz için en iyi güneş kremi koruyuculuğuna ulaşmak adına 50+ faktörlü güneş kremi edinebilirsiniz. Güneşten korunma kremleri vücut için seçilirken cildin güneşe olan hassasiyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Cildiniz daha kısa sürede kızarıyorsa en yüksek faktörlü güneş kremi seçenekleri sizin için doğru olacaktır.

  • En etkili güneş kremi etkisi için, kullandığınız güneş kremi içeriğinin suya dayanıklı olmasına dikkat edebilirsiniz. Ancak güneş kreminin suya dayanıklı olma özelliğini ter gibi vücut sıvıları üzerinden değerlendirmeniz daha doğrudur. Yaz aylarında havuza veya denize girdikten sonra suya dayanıklı olsa da olmasa da güneşten koruyucu kremlerinizi yenilemekte fayda olduğunu unutmayın.

Cilt Tipine Göre Güneş Kremleri

Güneş kremi nasıl seçilir? Elbette cilt tipinize uygun bir şekilde! Özellikle açık ve çok açık tenli ciltler güneşe karşı daha hassastırlar. Bu tip ciltlere sahip olan kişiler yüksek faktörlü güneş kremi kullanabilirler. Bunun yanı sıra eğer cildinizde farklı cilt problemleri mevcut ise en doğrusu doktorunuza dermatolojik güneş kremi danışmanız olacaktır.

Kuru cilt tipine sahip olan kişiler, buna uygun üretilen güneş kremleri kullanabilirler. Ya da normal ciltler için üretilmiş bir güneş kremini, nemlendirici cilt kreminin üzerine uygulayabilirler.

Akneye yatkın yağlı ciltler için önerilen güneş kremleri ise jel, köpük ya da su bazlı güneş kremleridir. Böylece bu cilt tipleri, ekstra sivilce sorunu yaşamadan ciltlerini güneşten koruyabilirler.

En İyi Güneş Kremleri Nelerdir?

En güzel güneş kremleri ve en iyi güneş koruyucular şüphesiz ki cilt tipinize en uygun olan ürünlerdir. Güneş kremi özelliklerini okuyarak en iyi güneş yağı ve güneş kremi seçimlerinizi yapabilirsiniz. Çevrenizdekilerin kullandığı ve size tavsiye edilen güneş kremlerini cildinizin ufak bir bölümünde deneyerek alerjik durum yaratıp yaratmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ancak en iyi güneş koruyucu kreme sahip olsanız dahi, doğru bir şekilde uygulama yapmadığınızda hiçbir etkisini göremeyeceğiniz bir gerçektir. Ayrıca güneşten koruyucu krem önemli bir güneşten korunma adımı olsa da; güneşe direkt maruz kalmayarak gölge alanları tercih etmek, şapka gibi güneş ışınlarından yüzünüzü koruyacak aksesuarlar kullanmak da güneşten korunma sürecinde atlanmaması gereken önlemlerdir.

En doğru ve en sağlıklı güneş kremi seçme ipuçlarına değindik. Güneş kremi seçimi kadar, doğru uygulama yapmanın da oldukça önemli olduğunu unutmayın. “Güneş kremini nasıl kullanmalı” sorusuna aradığınız yanıtları “Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler güneş bakım cilt etkisi güneş bakım cilt lekelerine güneş bakım

Yukarı Çık